Nowatorska inicjatywa Burmistrza dużym sukcesem

W piątek 28 lipca br. Burmistrz Miasta Pułtusk Krzysztof Nuszkiewicz rozmawiał z uczestnikami pilotażowego projektu wakacyjnych warsztatów podróżniczych, które zostały zorganizowane przez Gminę Pułtusk z inicjatywy włodarza Miasta Pułtusk. Inicjatywa Burmistrza Krzysztofa Nuszkiewicza spotkała się z dużą aprobatą i będzie kontynuowana w latach następnych.

Dzieci na wsi nie muszą nudzić się, a remizy niegdyś służące integracji społecznej i zabawie nie muszą świecić pustkami. Pilotażowy projekt, wakacyjnych warsztatów podróżniczych dla dzieci zorganizowany po raz pierwszy w sołectwach gminy Pułtusk przez dwa tygodnie przyciągał zainteresowanych, najmłodszych mieszkańców. W niektórych sołectwach frekwencja przerosła najmniejsze oczekiwania organizatorów.

Na terenie gminy Pułtusk jest wiele sołectw, które mają remizy działające przy Ochotniczej Straży Pożarnej lub wolnostojące kilka lat temu wybudowane. Niestety, coraz rzadziej lokalna społeczność wzorem tradycji starszego pokolenia korzysta z remiz. Niegdyś tętniły życiem, gromadziły społeczność wiejską na wspólnych biesiadach, świętowaniu, służyły za miejsca spotkań Kół Gospodyń Wiejskich. Dziś, jak mówią niektórzy mieszkańcy, budynki niszczeją, nie ma komu o nie dbać a wiele z nich wymaga z racji widocznych znaków czasu nakładów finansowych.

Czy można młodym pokoleniom pokazać, że remizy mogą służyć również edukacji i zabawie? Czy dzieci na wsiach w okresie wakacyjnym będą chciały zajrzeć do remizy, którą mają po sąsiedzku? Pomysł ożywiania tradycji integracji lokalnej społeczności oraz aktywnego i ciekawego zajęcia dla dzieci w czasie wolnym od nauki okazał się sukcesem. Krzysztof Nuszkiewicz Burmistrz Miasta Pułtusk podjął się stworzenia odpowiednio interesującej oferty wakacyjnej dla dzieci z terenów sołectw. Do współpracy zaprosił Ewelinę Melnicką, która w Pułtusku prowadzi Akademię Twórczego Rozwoju Bystrzak. Wspólnie stworzyli projekt, który przyniósł uczestnikom warsztatów podróżniczych wiele radości.

Przez dwa tygodnie, każdego dnia w innym sołectwie Ewelina Melnicka prowadziła zaskakująco wciągające i inspirujące warsztaty dla dzieci. Zajęcia dla uczestników były bezpłatne, zaś zainteresowanych nie brakowało. Pięciogodzinny dzień edukacji poprzez zabawę, dla wielu uczestników był jeszcze zbyt krótki.

Pilotażowe warsztaty okazały się świetną alternatywą dla dzieci. Dodatkowo sprawiły, że remizy znów służyły integracji i edukacji. Kto by pomyślał, że kursy rozwoju intelektu mogą okazać się dla dzieci świetną zabawą?

Burmistrz Miasta Pułtusk Krzysztof Nuszkiewicz, na zakończenie projektu odwiedził podczas zajęć dzieci z Płocochowa. Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że zajęcia organizowane w tak ciekawy sposób, w czasie wolnym od nauki powinny być regularne lub częstsze. Uczestnicy warsztatów otrzymali od Burmistrza słodki poczęstunek oraz prezenty, które będą pomocne w okresie edukacji szkolnej.